مهاجر افغاني و استعمارنو

يادداشت هاي يك مهاجر افغاني

عید سعید فطر در افغانستان

بر سر بام بيا، گوشة ابرو بنماي‌

روزه‌گيران جهان منتظر ماه نو اند
عيد فطر، جشن پيروزي بر نفس سركش و عيدي كه دل ها شستشو شده از پليدي و ناپاكي است.
در اين عيد مسلمانان جهان بعد از يك ماه روزه داري، دلهاي صيقل داده از گناهان چركين شده را پذيراي نور تازه‌اي از انوار الهي مي كنند.
عید سعید فطر جشن بزرگ اسلامي است كه همه ساله در روز اول ماه شوال توسط مسلمانان با شور و شعف خاصي گرامي داشته مي‌شود.
عيد سعيد فطر در افغانستان همانند بسياري ممالک اسلامي با آيين ويژه اي همراه است، مردم اين كشور از نيمه دوم ماه مبارک رمضان خود را براي تجليل از اين جشن بزرگ آماده مي کنند.
آمادگي ها براي تجليل از اين روزکه يکي از اعياد مهم مسلمانان است با خريد از بازار و مراکز فروش لباس و مواد خوراكي آغاز مي شود.
در کابل پايتخت و دبگر شهرهاي بزرگ افغانستان بعد از پانزدهم رمضان جنب و جوش خاصي به وجود مي آيد و تقريبا چهره شهر در اين مدت عوض مي شود، عرضه کنندگان مواد غذايي ، لباس، کفش و ظروف غذا خوري در هرگوشه و کنار شهر ديده مي شوند که با پهن کردن بساط خود، مشتريان را براي خريد دعوت مي کنند.
جمعيت كابل نسبت به سي سال قبل بيش از چهار برابر افزايش يافته كه بالاتر از گنجايش اين شهر نسبتا کوچک است.
اغلب مردم كابل براي خريد عيد به بازار مركزي شهر كه «مندوي» ناميده مي شود مي روند.
آنچه امسال بر شكوه عيدفطر در افغانستان افزوده است تقارن آن با روز جهاني صلح است كه از سوي بسياري از نهادهاي داخلي و بين المللي در كابل و شهرهاي بزرگ كشور گرامي داشته مي شود.
دولت افغانستان از مخالفين خود كه باعث ناامني بخش هاي وسيعي از جنوب كشور شده اند،‌ خواسته است كه در ايام عيد فطر از جنگ و درگيري خودداري نمايند.
با اينكه سه دهه جنگ داخلي باعث تضعيف اقتصاد افغانستان شده و آن را به يك بازار بزرگ مصرف کالاهاي خارجي تبديل کرده است، اما مردم اين كشور چنان براي گرامي داشت عيد سعيد فطر تلاش مي کنند که گويا مشکل اقتصادي ندارند. و حتي بسياري هم پس اندازهاي خود را براي عيد هزينه نموده و يا سعي مي كنند قرضه (وام ) بگيرند تا در رقابت با ديگران عقب نمانند.
كمتر از يك ميليون نفر از جمعيت 30 ميليوني افغانستان را كارمندان دولتي تشكيل مي دهند كه با حقوق كمتر از يكصد دلار كار مي كنند.
اغلب مردم افغانستان عليرغم اقتصاد ضعيف به خاطر «سيال داري» (چشم و هم چشمي) هزينه هاي سنگيني را متقبل مي شوند.
اقتصاد بازار آزاد در كشور جنگ زده اي مانند افغانستان باعث شده تا ده در صد مردم تمام درآمد های این کشور را به خود اختصاص داده و بقیه زیر خط فقر زندگی کنند.
از رسوم ديگر عيد فطر بردن لباس عيد براي جواناني است كه تازه نامزد كرده اند. اين جوانان براي همسر آينده خود لباس، زيورات، شيريني و ماهي که به "كالاي عيد" معروف است، خريده و چند روز پيش از عيد، مادر و اقوام نزديک داماد تحفه ها را به خانه عروس آينده مي برند.
در مقابل، خانواده عروس نيز با تهيه هدايايي براي داماد، سعي مي کنند محبت آنها را بي پاسخ نگذارند.
مردم افغانستان متناسب با آداب و رسوم ديرينه شان تلاش مي كنند براي استقبال از عيد سعيد فطر براي همه اعضاي خانواده لباس و زيورآلات براي دختران و زنان تهيه کنند که تا همه در روزهاي عيد لباس و لوازم نو داشته باشند.
کساني که درآمد خوبي دارند، سعي مي کنند براي عيد فطر با خريد لوازم منزل و تغيير دکور و رنگ آميزي در روزهاي عيد از ميهمانان پذيرايي کنند.
از آنجايي كه مردم افغانستان بيشتر لباس محلي مي پوشند، از 20 روز مانده به عيدفطر، پارچه نو خريده و براي تهيه لباس به خياطي ها تحويل مي دهند، خياطي ها قبل از ايام عيد، 20 ساعت در روز کار مي کنند و و از نيمه ماه رمضان ديگر سفارش قبول نمي كنند.
شيريني فروشي هاي افغانستان نيز در روزهاي قبل از عيد مملو ازمشتري است، زيرا مردم در روزهاي عيد از مهمانان خود با کيک، کلوچه و انواع شيريني ها ي داخلي و خارجي پذيرايي مي کنند، و بازار صنف قنادان نيز همانند خياطي ها و مراکز عرضه لباس در اين ايام بسيار گرم است.
ميوه عيد و غذاي مناسب روز عيد از ديگر رسومي است كه افغان ها دارند به همين لحاظ مغازه هاي ميوه فروشي و قصابي ها و خوراكه فروشي ها نيز از ديگر اماكن پر مشتري به حساب مي آيند.
مردم مسلمان افغانستان چون ساير كشورهاي اسلامي عيد فطر را با نماز و عبادت آغاز مي نمايند.
نماز عيد فطر در مساجد جامع،‌ سرك ها و فضاهاي باز با شكوه خاصي برگزار مي‌شود. و مردم گروه گروه ‏در نماز عيد فطر شركت مي كنند و اعتقاد دارند كه اين نماز مكمل روزه‌ي‌شان است. ‏
نمازگزاران بعد از خواندن نماز، با دادن فطريه كه مقدار3 كيلو گندم يا ارزش معادل آن براي يك نفراست، به ‏تعداد اعضاي خانواده به فقراء و مستمندان، افطار مي نمايند.‏
بر اساس رسوم افغانستان، خانواده ها تا فطريه را پرداخت ننموده و يا آن را كنار نگذارند، افطار نمي نمايند.‏
بعد از نماز عید فطر، مردم اين كشور به ديدار خانواده هايي كه به تازه گي عزيزانشان را از دست داده اند و يا خانواده شهداء مي روند و با آنها اظهار همدردي مي نمايند.
اغلب مردم در هنگام ظهر به خانه بزرگان قوم رفته و نان چاشت (ناهار) كه معمولا «قابلي» كه نوع غذايي خاص افغانستان است را در كنار يكديگر صرف مي كنند.
عیدفطر از جمله تعطیلات رسمی در افغانستان است، كه سه روز جشن گرفته می شود و مردم در اين ايام به ديد و بازديد و مسافرت مي روند. به نقل از سایت آوا پرس

و اما سخن وبلاگ نویس اینکه :

امروز ، در قرن 21 هستیم . دین اسلام با حفظ اصل خود همیشه سعی کرده است که با علم روز خود را وفق دهد . پس بهتر است حضرات مولوی ها و مفتی های گرام ، به جای اینکه بر بالای پشت بام برج های چندصد طبقه خود بروند ، زحمت بکشند با فناوری های علمی و نجومی آشنا شوند و با استفاده از تلسکوپ ، اقدام به استهلال ماه نمایند .

حضرات مولوی که با تلسکوپ آشنایی ندارند ، حداقل وقت گرانبهای خود را که صرف صدور فتاواهای تفکیری می نمایند مقداری هم صرف جستجو در اینترنت در مورد تلسکوپ بنمایند .

متاسفانه کشورهایی که با علم روز ، اقدام به استهلال ماه می نمایند بسیار اندک و انگشت شمارند و تنها کشوری که اقدام های بسیار عالی و متمدانانه ای در قبال این علم می نماید کشور جمهوری اسلامی ایران است . 

سنی های افغانستان به کشور پادشاهی عربستان سعودی با تفکرات وهابی گری نگاه می کنند و شیعیان اثنی عشری افغانستان به کشور جمهوری اسلامی ایران .

بیایید در اعیاد به حضرات مولوی و مفتی های گرامی ، تلسکوپ هدیه بدهیم . البته اگر برای هدیه دادن و هدیه گرفتن هم فتوای حرمت صادر نکرده باشند .

+ نوشته شده در  ۸۹/۰۶/۱۹ساعت 3  توسط مهاجر افغاني  |  Balatarin